|









|
"Idź przez życie tak, aby
ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek
"Czy znasz te zawody? - ewaluacja
Autor: mgr Bożena Wilfort
Scenariusz lekcji otwartej z przedmiotu Funkcjonowanie w środowisku - klasa IV
| Temat:
|
Czy znasz te zawody? - ewaluacja.
|
| Cele ogólne:
|
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie obrazków
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- rozwijanie spostrzegawczości, logicznego rozumowania, pamięci
- rozszerzenie zakresu liczbowego w zakresie 100
- doskonalenie umiejętności korzystania z zegara
- rozwijanie wyobraźni plastycznej
- uwrażliwienie na pracę ludzi w różnych zawodach
|
| Cele szczegółowe:
|
Uczeń:
- ułoży zdanie z rozsypanki sylabowej
- uporządkuje zbiór liczb rosnąco
- powie kilka zdań na temat różnych zawodów
- dobierze etykietę wyrazową do obrazka
- odczyta i zaznaczy godziny na zegarze
- ustnie rozwiąże zagadkę
- zapisze adres i naklei znaczek na kopertę
- zaprojektuje wzór materiału
- podzieli produkty spożywcze ze względu na miejsce ich przechowywania
- zgodnie współdziała w grupie
- rozumie dlaczego należy szanować pracę innych
|
| Metody:
|
zabawy dydaktyczne, grupy zadaniowe
|
| Formy:
|
praca indywidualna, zespołowa i grupowa
|
| Środki dydaktyczne:
|
obrazki, etykiety wyrazowe, zagadki, model zegara, koperta, obrazek konturowy, karty pracy
|
| Czas:
|
45 min.
|
Przebieg zajęć:
|
Czynności nauczyciela i uczniów
|
Metody
|
Formy
|
Środki dydaktyczne
|
|
Umieszczenie na tablicy kartoników dwustronnych (cyfry/sylaby). Porządkowanie przez uczniów cyfr rosnąco - odwrócenie kartoników i odczytanie z sylab pytania ,,Jakie to zawody?" Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
|
Grupy zadaniowe
|
Praca indywidualna
|
Kartoniki z sylabami i cyframi (pełne dziesiątki)Załącznik nr 1
|
|
Umieszczenie na tablicy obrazków (zawody) i etykiet wyrazowych.Odsłanianie kolejnych obrazków, wypowiedzi nt. przedstawionych zawodów, dobieranie etykiet wyrazowych.
|
Zabawa dydaktyczna. Słowna - rozmowa.
|
Praca indywidualna
|
Obrazki, etykiety wyrazowe(zawody)Załącznik nr 2a,b
|
|
Zaproponowanie uczniom zabawy polegającej na losowaniu koperty wewnątrz której znajduje się ukryty obrazek. Zadaniem ucznia jest dopasowanie wylosowanego obrazka do określonego zawodu. Każdy uczeń dostaje swoją wizytówkę.
|
Zabawa dydaktyczna
|
Praca zespołowa, zróżnicowana
|
Koperty z ukrytymi obrazkami. Wizytówki. Załącznik nr 3 i 4
|
Podział klasy na grupy:
- krawiec I
- zegarmistrz II
- listonosz III
- kucharz IV
Każda grupa wykonuje określone zadania, które są punktowane.
- I - wykonanie wg własnego pomysłu wzoru "Wyszywamy fartuszek", uzupełnienie zdania czasownikami do wyboru,
- II - odczytanie i zapisanie godzin, ustawienie zegara wg polecenia,
- III - zaadresowanie koperty i naklejenie znaczka, wykreślenie przedmiotów, które nie mają związku z pocztą,
- IV - segregowanie artykułów do lodówki i do szafki, wyodrębnienie w zbiorze warzyw nowalijek.
Prezentacja prac przez każdą grupę całej klasie.
Ocena pracy zespołów, przyznanie punktów.
Nagrodzenie drużyn wg ustalonego regulaminu.
|
Grupy zadaniowe
|
Praca w grupach
|
- I - Załącznik nr 5
Karta pracy nr 1
- II - Karta pracy nr 2
Model zegara
- III - Koperta, znaczek
Karta pracy nr 3
- IV - Obrazki artykułów spoż. z gazet, ilustracje warzyw.
Załącznik nr 6 Żetony, Słodycze, owoce
|
Stąd można pobrać
wszystkie załączniki do lekcji, zapisane jako dokumenty w formacie MS
WORD, spakowane do jednego archiwum .ZIP
|









|