|









|
"Idź przez życie tak, aby
ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek
Scenariusz lekcji informatyki
"Tworzenie dokumentu tekstowego w edytorze Wordpad"
Autorka: mgr Elżbieta Paliczuk
Scenariusz lekcji otwartej z informatyki - klasa V
|
Temat:
|
Tworzenie dokumentu tekstowego w edytorze Wordpad, czyli o znaczeniu klawiszy: Enter, Spacja, Caps Lock, Shift, Alt, Delete, Backspace.
|
|
Cel ogólny:
|
Uczniowie potrafią uruchomić edytor tekstu WordPad i potrafią samodzielnie stworzyć dokument tekstowy wykorzystując poznane klawisze funkcyjne.
|
|
Cele operacyjne:
|
Uczeń wie, jak:
-
bezpiecznie pracować z komputerem
-
włączyć i wyłączyć komputer
-
wyszukać wśród innych programów edytor tekstu WordPd
Uczeń poznaje:
-
przydatność poznanych klawiszy w tworzeniu dokumentu tekstowego
-
możliwość wyróżniania tekstu za pomocą rozmiaru czcionki
-
zapisywanie dokumentu w Pliku
Uczeń kształci:
-
umiejętność edytora tekstu
-
znajomość reguł gramatycznych
-
znajomość reguł ortograficznych
-
umiejętność korzystania z przygotowanych przez nauczyciela gazetek tematycznych utrwalających wiedzę:
- edytorze WordPad
- klawiaturze i niektórych klawiszach
Uczeń potrafi:
-
korzystać z edytora tekstu i stworzyć dokument tekstowy
-
zastosować w praktyce możliwości poznanych klawiszy funkcyjnych: Enter, Spacja, Caps Lock, Shift, Alt, Delete, Backspace.
-
korzystać z przygotowanych przez nauczyciela gazetek tematycznych i pomocy dydaktycznych
|
|
Metody:
|
podające - pogadanka, opis, objaśnienie
problemowe - gry dydaktyczne: układanka "Klawiatura"(przygotowana przez nauczyciela), krzyżówka
programowane: zużyciem komputera
praktyczne: pokaz, demonstracja, ćwiczenia |
|
Środki dydaktyczne:
|
komputer dla każdego ucznia, edytor tekstu WordPad, układanka "Klawiatura", gazetki tematyczne:"Klawiatura" i "Edytor tekstu WordPad", wzorcowe karty, krzyżówka.
|
|
Czas:
|
45 min.
|
Przebieg zajęć:
|
Część lekcji ogniwa
|
Docelowa
|
Zadania - czynności uczniów
|
Czynności nauczyciela
|
Środki dydaktycznie
|
|
Wstępna
|
Przypomnienie wiadomości
|
*powtarzają nazwy klawiszy i odpowiadają na pytania dotyczące ich funkcji
|
*nazywa i wskazuje klawisze funkcyjne - wykorzystuje gazetkę tematyczną
|
Gazetka tematyczna"Klawiatura"
|
| |
|
*wykonuje zadanie1:układa klawisze na klawiaturze
|
*rozdaje układankę, objaśnia zasady pracy*sprawdza poprawność zadania i ocenia uczniów
|
układanka
|
| |
|
*omawia sposób wyszukania programu
|
*wyjaśnia do czego służyło zad. nr 1*przygotowuje uczniów do uruchomienia WordPad
|
Gazetka tematyczna "Edytor WordPad"
|
|
Główna
|
|
*wykonuje zad. nr 2 czyli uruchamia edytor
|
*omawia sposób uruchomienia programu*ocenia wykonanie zadania nr 2
|
|
| |
|
*ustawiają rozmiar czcionki 24
|
*poleca ustawić rozmiar czcionki 24
|
|
| |
|
*podchodzą do jednego stanowiska komp. i słuchają objaśnień
|
*demonstruje przy jednym stanowisku komp. tworzenie dokumentu tekstowego nazywając poszczególne czynności i klawisze użyte do tego celu (według karty pracy wzorcowej dla ucznia)*rozdaje wzorcowe karty zwraca uwagę na reguły gramatyczne i ortograficzne
|
|
| |
Samodzielne tworzenie dokumentu tekstowego
|
*tworzą dokument tekstowy dobierając odpowiednie klawisze wykorzystuje kartę pracy*sprawdza poprawność wykonanego zadania z kartą
|
*kontroluje prace uczniów - w miara potrzeby pomaga indywidualnie*ocenia wykonaną pracę
|
Wzorcowe karty pracy
|
| |
Etapy zapisywania dokumentu w Pliku
|
*zapoznaje się z etapami zapisywania dokumentu*zapisuje dokument w Pliku o wybranej nazwie
|
*objaśnia etapy zapisywania dokumentu w Pliku*pomaga zapisać dokumenty w Pliku
|
|
|
Końcowa
|
Ocena pracy uczniówUtrwalenie wiadomości i zadanie pracy domowej
|
*odpowiadają na pytania dotyczące odczytywanych haseł
|
*ocenia pracę uczniów *objaśnia prace domową czyli krzyżówkę poprzez odczytywanie haseł do rozwiązania
|
krzyżówka
|
Stąd można pobrać wszystkie załączniki do lekcji, zapisane jako dokumenty w formacie MS WORD,
spakowane do jednego archiwum .ZIP |









|