|









|
"Idź przez życie tak, aby
ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek
"Kto jest adresatem "Listu do ludożerców" Tadeusza Różewicza?"
Autorka: mgr Agnieszka Laskowska
Konspekt lekcji języka polskiego w
klasie I gimnazjum
Interpretacja tekstu poetyckiego sprawia uczniom duże trudności (w szkole specjalnej szczególnie). Stąd pomysł, by lekcję przeprowadzić tak, aby tekst poetycki stał się dla uczniów atrakcyjny, a jednocześnie stwarzał im możliwości twórczej aktywności.
Program "Kreator" ułatwia właściwą organizację zajęć.
| Temat:
|
Kto jest adresatem "Listu do ludożerców" Tadeusza Różewicza?
|
| Cele:
|
- kształtowanie umiejętności rozumienia tekstu poetyckiego
- ćwiczenie czytania ze zrozumieniem
- bogacenie czynnego słownika uczniów poprzez:
- wyjaśnianie znaczenia użytych w tekście związków frazeologicznych
- poznawanie nowych wyrazów (korzystanie ze słowników)
- kształtowanie postawy wrażliwości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka
- kształcenie współpracy, porozumiewania się, twórczego rozwiązywania problemów (umiejętności kluczowych programu "Kreator")
- rozwijanie artystycznych umiejętności uczniów
|
| Formy pracy:
|
zbiorowa - grupa [klasa podzielona na dwa zespoły (6 -7 osobowe)]
|
| Metody:
|
aktywne - (program "Kreator"); drama
|
| Materiały:
|
- tekst wiersza
- koperta oraz list (zaadresowana koperta + tekst)
- album ilustrujący życie dzikich plemion
- Słownik języka polskiego
- Słownik wyrazów obcych
- instrukcje w kopertach
- ilustracje związków frazeologicznych - etykiety
- tabela
|
| Czas:
|
90 min.
|
Przebieg zajęć:
|
Etapy lekcji
|
Przebieg zajęć
|
Umiejętności kluczowe
|
|
Zaangażowanie
|
Zajęcia rozpoczynają się od prezentacji
a) koperty (wybrany uczeń rozpoznaje ten przedmiot z zamkniętymi oczami opisując wyczuwalne dotykiem cechy)
b) listu - Zadaniem uczniów jest opis tych przedmiotów, podanie różnic i zdefiniowanie pojęć: list, adresat.
- Uczniowie zapisują temat lekcji.
- Kolejnym zadaniem jest wyjaśnienie słowa - ludożerca (uczniowie posługują się słownikami oraz przygotowanymi przez nauczyciela ilustracjami).
- Klasa zostaje podzielona na grupy
|
-komunikacja
-oglądanie
-słuchanie
-mówienie
-organizacja pracy
|
|
Badanie i przekształcanie
|
- Grupy otrzymują instrukcje do pracy oraz koperty z materiałami.
- Nauczyciel wzorowo czyta wiersz Tadeusza Różewicza.
- Przedstawiciele grup odczytują instrukcje.
|
komunikacja
współpraca w grupie
|
|
Zadnie I
|
- Uczniowie wykonują polecenia do zadania I (wyszukują w tekście czasowniki zgodnie z podanymi instrukcjami).
- Przedstawiciele grup prezentują wykonane zadanie i zapisują je na tablicy (przygotowana tabela).
|
skuteczne komunikowanie się
ocena własnej pracy
|
|
Zadnie II
|
- Rozdanie grupom instrukcji i materiałów do zadania II.
- Przydzielenie zadań w grupach i wykonanie poleceń.
I grupa - przygotowanie scenek: "W autobusie", "W pociągu", "W klasie"
konkretyzacja zwrotów: "ustąpcie", "posuńcie się", "zrozumcie".
II grupa - wyjaśnienie znaczenia użytych w tekście związków frazeologicznych (dobór etykiet do ilustracji oraz przygotowanie ilustracji do etykiet).
|
przydzielenie ról
nauczyciel doradcą
współdziałanie
twórcze rozwiązywanie problemów
|
|
Prezentacja
|
- Prezentacja wyników pracy na forum klasy
II grupa podaje znaczenia związków frazeologicznych prezentując ilustracje i etykiety oraz stawia zadanie grupie I prosząc o odgadnięcie znaczenia związku, który przedstawili na rysunku.
I grupa przedstawia scenki dramowe, a zadaniem uczniów II grupy jest odszukanie w tekście i odczytanie odpowiednich fragmentów.
|
prezentacja artystycznych umiejętności
sprawdzenie i ocena pracy
|
|
Refleksja
|
- Zebranie wiadomości i sformułowanie wniosku będącego odpowiedzią na pytania zawarte w temacie lekcji.
- Słownikowa definicja wyrazu "egoista".
- Uczniowie odpowiadają na pytania:
- czy podobała się im lekcja i jak oceniają swój udział w niej?
- jakie umiejętności i wiadomości zdobyli na lekcji?
|
komunikacja nauczyciel - uczeńorganizacja i ocena uczenia się ewaluacja
|
Stąd można pobrać wszystkie załączniki, zapisane jako dokumenty w formacie MS WORD, spakowane do jednego archiwum .ZIP
|









|