Jak zostać naszym uczniem    Spacer po szkole    Historia    Wspomaganie    Lekcje to nie wszystko...    Nasze sukcesy

 Strona główna

Aktualności

Kalendarz roku szkolnego

Organy szkoły

Godziny urzędowania

Dokumenty szkolne

Publikacje

Archiwum

Przydatne linki

 

 

 

 

"Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek

 

Scenariusz lekcji j. polskiego

"Mam zaszczyt zaprosić.... - redaguję zaproszenie

na uroczysty apel w szkole"
Autorka: mgr Ewa Kuczara

 

Scenariusz lekcji otwartej z języka polskiego - klasa III gimnazjum specjalnego

 

Temat:

Mam zaszczyt zaprosić.... - redaguję zaproszenie na uroczysty apel w szkole.

Cel ogólny:

Redagowanie zaproszenia na uroczystość szkolną.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi wymienić okoliczności z okazji, których wręcza się zaproszenia
Uczeń wie komu wręcza się zaproszenia.
Uczeń zna treść różnych zaproszeń.
Uczeń rozumie znaczenie słów używanych w zaproszeniu.
Uczeń układa i zapisuje treść zaproszenia.
Uczeń zna zasady ortograficzne i wykorzystuje w praktyce.
Uczeń potrafi pracować w grupie.

Metody:

rozmowa kierowana,
pokaz,
aktywne - "burza mózgów" (pisanie skojarzeń), praca w grupach (technika "stolików zadaniowych").

Środki dydaktyczne:

zaproszenia, koperty z poleceniami (rozsypanka wyrazowa), okolicznościowa gazetka ścienna, kartony z zasadami przypominającymi pisanie zaproszenia, przybory.

Czas:

45 min.

 

Przebieg zajęć:

Wstęp:

  1. Pokaz zaproszeń przyniesionych przez nauczyciela.

  2. Rozmowa kierowana wyjaśniająca sposób i cel wręczania zaproszeń.

  3. Ćwiczenia słownikowe - skojarzenia rozgrzewkowe - wymień skojarzenia, jakie ci przychodzą do głowy, kiedy słyszysz zdanie: "z jakiej okazji zapraszamy?". Zapis skojarzeń na tablicy - w postaci "słoneczka" (prostej mapy mentalnej) i "kogo zapraszamy?" - ten sam sposób.

  4. Podanie celu ogólnego lekcji: zapis tematu na tablicy i w zeszytach.

  5. Zapis ćwiczeń skojarzeniowych w zeszycie (nauczyciel podaje wykresy do wypełnienia). Uczniowie wypełniają i wklejają do zeszytu.


Realizacja tematu:

  1. Rozmowa kierowana mająca na celu odpowiedzieć na pytanie "Co powinno znaleźć się na zaproszeniu?" :

    1. uroczystość - jaka?

    2. data, godzina - kiedy?

    3. miejsce - gdzie?

    4. adresat - kogo zapraszamy?

    5. podpis zapraszającego - kto zaprasza?

  2. Przypinanie na tablicy magnetycznej odpowiedzi (napisy na kartonie) na powyższe pytanie.

  3. Przypomnienie o użyciu zwrotów grzecznościowych i zasad ortograficznych (wielka litera przy pisaniu imion i nazwisk, nazw instytucji, adresu).

  4. Praca w grupach: uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy przez losowanie( wyciągają z koszyczka karteczki w różnych kolorach, jedna z kartek ma napis "lider"), następnie nauczyciel wyjaśnia cel pracy - każda z grup ma poprawnie zredagować zaproszenie na uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości - następuje losowanie kopert z instrukcją przez liderów, rozdanie kartonów.

  5. Praca uczniów w grupach - układanie tekstu zaproszenia z wyrazów na karteczkach.


Zakończenie:

  1. Odczytanie przez uczniów ułożonego tekstu zaproszenia i demonstracja planszy na tablicy.

  2. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela( estetyka, prawidłowo ułożony tekst, prezentacja tekstu). Podsumowanie lekcji.

  3. Praca domowa:
    Ćwiczenie:
    Zmień treść zaproszenia tak, aby zawierało pełną informacje i aby nikt nie poczuł się urażony. "Koniecznie wpadnij na moje szesnaste urodziny. Impreza odbędzie się za tydzień u mnie w domu (wiesz gdzie, prawda?). Jeśli chcesz mi dać coś w prezencie, to kup najnowszą kasetę "Ich troje". Przyjęcie urodzinowe skończy się, jak wyjdzie ostatni gość.(Na pewno się ucieszysz, że nie będzie tego beznadziejnego Rudego)." Ela

  4. Ewaluacja lekcji nauczyciel rozdaje karteczki, na których znajduje się rozpoczęte zdanie: "Na lekcji nauczyłem się( nauczyłam się): .....................................................................................
     

    Stąd można pobrać wszystkie załączniki do lekcji, zapisane jako dokumenty w formacie MS WORD, spakowane do jednego archiwum .ZIP.