|









|
"Idź przez życie tak, aby
ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek
Scenariusz lekcji z
chemii - "Właściwości soli"
Autorka: mgr Elżbieta Kamińska
Scenariusz lekcji otwartej z chemii - klasa II gimnazjum specjalnego
|
Temat:
|
Właściwości soli
|
|
Forma:
|
Zbiorowa.
|
|
Cele operacyjne:
|
uczeń musi znać:
-
przykłady soli występujących w przyrodzie
-
przykłady soli stosowanych w:
-
przemyśle
-
gospodarstwie domowym
-
rolnictwie
-
budownictwie
uczeń musi umieć:
-
korzystać z różnych źródeł wiedzy
-
wskazać, które właściwości soli decydują o jej zastosowaniu
-
podać dwa przykłady zastosowań poznanych soli
|
|
Metody:
|
Praktyczna - ćwiczenia uczniowskie o charakterze teoretycznym
Słowna - pogadanka, dyskusja
Ilustracyjna - pokazy próbek najbardziej znanych soli
|
|
Środki dydaktyczne:
|
próbki soli kamiennej, sody oczyszczanej, wapienia, gipsu, saletry potasowej, mydła szkła, cementu.
|
|
Czas:
|
45 min.
|
Przebieg lekcji:
-
Sprawdzenie listy obecności uczniów. -
Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji:
a) prezentacja przygotowanych próbek soli
b) rozmowa z uczniami na podstawie dokonanych obserwacji próbek soli oraz informacji zgromadzonych w dotychczasowym toku nauki chemii, innych przedmiotów oraz doświadczeń z życia codziennego
c) uczniowie odpowiadają na pytania typu:
- które znane Ci sole występują w przyrodzie? - które są składnikami skał? - które stosowane są w gospodarstwie domowym i do czego służą? - które stosowane są w przemyśle i do czego służą? - które stosowane są w budownictwie i do czego służą? - które stosowane są w rolnictwie i do czego służą?
-
Rozdanie i uzupełnianie tabeli podsumowującej zdobyte wiadomości i umiejętności.
|
Lp.
|
Nazwa soli
|
Występowanie
|
Zastosowanie
|
|
1
|
sól kamienna kuchenna
|
w skorupie ziemskiej w wodzie morskiej
|
jako przyprawa środek konserwujący
|
|
2
|
soda - kalcynowana - oczyszczona
|
|
|
|
3
|
gips
|
|
|
|
4
|
wapień
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
-
Zadanie domowe - dokończenie uzupełniania tabeli. -
Ocena pracy uczniów na lekcji - uczniowie sami wystawiają sobie ocenę za udział w lekcji. -
Uwagi o przebiegu lekcji.
|









|